Ek gıdaya başlarken / 6.ay

Ek gıda dönemi yaklaştıkça uçuş uçuş olur içimiz. Bebeğin büyümesi ve artık yemek yemeye başlaması bir mucize gibidir.
Hayal ederiz, sabırsızlanırız.Ama öncelikle ek gıda dönemine mutlaka doktor onayı ile başlanmalı. Çünkü bebek anne sütü ya da formül süt dışındaki besinleri sindirecek enzimlere sahip olması gerekiyor bu dönemin başlayabilmesi için. İşte bu enzimlerde bebekte 4-6 ay döneminde tamamlanıyor.
Ek gıda dönemi ile ilgili sayısız kitap, video, yazı bulmak mümkün. Olabildiğince doğru kaynaklardan okumak lazım ve bilgiyi süzmek lazım. Ağırlıklı olarak söylenmiş olanları not etmek
lazım.


10.Eylül doğumlu Harun’un ek gıda dönemi 12.Mart’taki doktor kontrolümüzle başlamış oldu. Harun 6 ayı doldurdu. Bazı doktorlar bebeğin gelişimi olması gereken ayda olmadığında 4 ve 5. Ayda da ek gıdaya başlayabiliyor. Ama bizim gelişimimiz ilerde olduğu için doktorumuz 6. Ayı beklemeyi tercih etti.

Bize ek gıda dönemi 6.ayda yapmamız gerekenleri aktardı. Bende onun anlattığı ve uyguladığım haliyle 6.aydan 7.aya neler yaptık sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ek gıda dönemi 6. Ay ile sınırlı değildir, 6-12 ay arası kademeli bir dönemdir. Bebek bir anda değil yemek yemeye ve farklı besinlere kademe kademe alıştırılır. 1 yaşını dolduran bebek artık aile ile masada yemek yiyebilecek durumdadır.

Ek gıdadaki yiyecekler bu dönemde bebeğin ana öğünü değil ara öğünüdür.

Bebek istemediğinde
zorlanmamalı ve istediğinde de istediği miktarda yemelidir.

Bebeğin istemediği durumda o besin bebeğe unutturulmalı. 3 gün-7 gün- 14 gün- 1 ay sonra tekrarlanacak şekilde tekrar denenmelidir.

Yiyeceklere 1 yaşına kadar tuz, şeker,salça vs katkı maddeli ilaveler yapılmayacak. 1 yaşına kadar alerji riski yüksek olan tropikal meyveler verilmemeli. Yine inek sütü ve bal da verilmemesi gerekenler arasında.


6.ayda başlanacak ilk kademe
meyvedir. Mevsim meyvelerinden biri seçilmeli. Cam rende ile rendelenip, ilk gün suyu, diğer iki gün telden geçirilmiş püresi olmak üzere aynı meyve 3 gün üst üste, her gün hemen hemen aynı saatlerde (sabah saatleri tercih edilmeli) verilir. Bebek ne çok aç ne de çok tok olmalı.

Neden 3 gün üst üste aynı meyveyi veriyoruz? 3 gün kuralı diye bir şey var. Bu kural, bebeğin o besine alerjisi olup olmadığını 3 gün takip ederek ortaya çıkarmak için.

Alerji nasıl ortaya çıkabilir? Deri döküntüsü, kızarıklık, kaşıntı, kusma, ishal, dışkıda normalin dışında görüntü bu belirtilerden bazıları.Meyve ile 3 gün tamamlandıktan sonra 2. Kademeye geçebiliriz. 2.kademe sebze. Patates, havuç ve pirinç suda ya da buharda pişirilip püre haline getirilecek. İlk gün hafif sulu çorba gibi, diğer iki gün biraz daha katı püre halinde verilmeli. Blendar kullanılabilir. Çok az zeytinyağı kullanılabilir. Yine meyvede yaptığımız gibi 3 gün kuralını uyguluyoruz. Öğle vakitlerinde veriyoruz. Artan yemeği ertesi gün vermiyoruz. Buzdolabında ya da dondurucuda beklemiş yemeği vermiyoruz. Mutlaka taze sebzelerle günlük pişmiş olması gerekiyor.Sebze ile de 3 gün sorunsuz tamamlandıktan sonra 3.kademe yoğurt. Ev yoğurdunu günlük olarak yapmamız gerekiyor. Süt alerjisi bebeklerde çok yaygın görülen bir şey olduğunu eğer varsa buna hazırlıklı olmamız gerektiğini de öğrendik. Yoğurdu ikindi vaktinde veriyoruz.

Yoğurt ile de 3 gün tamamlandıktan sonra son aşamaya geçiyoruz. 4. Kademe muhallebi. Pirinç unu ve su ile hazırlıyoruz. Kesinlikle şeker kullanmıyoruz. Pekmez ilavesi olabilir. Akşam vaktinde veriyoruz.

Tüm bu kademeler tamamlandıktan sonra artık her yeni besin denememizde mutlaka 3 gün kuralını uygulamaya devam ediyoruz. 3 gün kuralını uygularken birden fazla yeni besini denemiyoruz.

Mutlaka yumuşak silikon kaşıklarla yediriyoruz. Damak yapısı çok hassas olduğu için.

***

Doktorumuzun anlattıkları ve benim araştırmalarımdan sonra vakit tamamdı. Artık Harun için ek gıda dönemi başlıyordu.

Gözlemlediğim kadarıyla yemeğe çok istekliydi. Biz yerken ki bakışları, ağzını açışı, elini uzatması, bizi dikkatle izlemesi bana bunu hissetirmişti ama bir yanımda şüpheliydi. Acaba yerken de aynı ilgide olur muydu?Ek gıda için sebze/meyve alışverişimizi nereden yaptık? 

Organik şeyleri pek sevmem ben. Yani ön yargılıyım aslında. Sonuçta diğer patatesle aynı görüntüde organik patates. Elimle yetiştirmedim. Nereden bilebilirim ki, tut ki belgelerini de gösterdiler. Yine nasıl emin olabilirim.
Harun daha minicikken Tv'de Çocuk doktoru ve yazar Gökhan Mamur'u dinledim ek gıda hakkında. Organik taraflısı olmadığını ama yine de toprağa direkt olarak temas eden patates, havuç gibi sebzelerin organik tercih edilebileceğinden bahsetti. Çünkü uygulanan tarım ilaçlarından ötürü toprağa direkt temas eden sebzelerin yıkama ve soyma işleminden sonra bile içerisinde tarım ilacı barındırabildiğini söylemişti.Durum böyle olunca, başlangıç için patates ve havuç baş sebzeler olunca, içine pirinç katılacağı için malum gdo konuları falan...Organik marketin yolunu tuttuk. Pek isteksiz bir şekilde alışverişimi yaptım. Çünkü dediğim gibi organik benim için kafa karıştırıcı bir konu.

3 gün elma denemesi

Elmayı sadece cam rendeden geçirip vermeye çalıştım. Boğazına takılınca öğürdü. Tel süzgeçten geçirdim. O şekilde yedi. Pek istekli bir yeme halinde değildi.

3 gün sebze çorbası

Patates,havuç ve pirinci buharda pişirdim. İçine kaynayıp soğutulmuş su ve zeytinyağı ekledim. Elmaya göre gayet istekli yedi ve her yemesinde isteği daha da arttı.3 gün yoğurt (Yoğurdu hangi sütle yapıyorum?)

Yoğurdu açık sütle yapıyorum. Hamileliğimde de sürekli açık süt içtim ve onunla yoğurt yapıp yedim. Güvenle aldığımız bir yer var. Bu konu karışık bir konu ve işin ucunda bebeğiniz olduğu için her hangi bir öneride bulunmayacağım. Sadece bana bu soru sorulduğu için cevaplamak istedim. Harun yoğurdunun yarısını pek de istekli olmadan yedikten sonra ağzını kitledi. Bende içine biraz pekmez kattım ve tekrar tattırdım. Tabii ki ağzını kocaman açarak kalan yoğurdunu da yedi.
3 gün muhallebi

Pirinç unu ve su ile yaptığım muhallebiyi verdim. 1-2 kaşık aldı yüzü buruştu ve istemedi. İçine biraz pekmez kattım ve bayıla bayıla yedi.
Deneme günlerinin ardından Harun'un damak tadı olduğunu ve nötr tatlara kapalı olduğunu anlamış oldum. Doktorumuza pekmez konusunu anlattım. Öyle yemek istiyorsa o şekilde verin dedi. Onayımıza da aldık. 

Gönül isterdi tabii tatlıya bu kadar erken başlamasın ama yapacak bir şey yok artık. Sağlıklı olsun ve yesin de....

6 aylık beslenme rutinimiz / farklı günlere göre alternatifli olarak

Saat 7.30 gibi uyandık
Saat 10.00 gibi meyve püresi ve yoğurt karışımı
Saat 12.00 gibi 6 ölçek formül mama
Saat 14.00 gibi sebze çorbası
Saat 16.00 gibi 6 ölçek formül mama
Saat 18.00 gibi pekmezli muhallebi
Saat 20.30 gibi 7 ölçek formül mama
Saat 21.30 gibi uyku


Saat 7.30 gibi uyandık
Saat 10.00 gibi 6 ölçek formül mama
Saat 12.00 gibi sebze çorbası
Saat 14.00  gibi 7 ölçek formül mama
Saat 17.00 gibi pekmezli yoğurt
Saat 20.30 gibi 8 ölçek formül mama
Saat 21.30 gibi uyku


Saat 7.30 gibi uyandık
Saat 10.00 gibi pekmez ve yoğurt karışımı
Saat 12.00 gibi 6 ölçek formül mama
Saat 14.00 gibi sebze çorbası
Saat 16.00 gibi 6 ölçek formül mama
Saat 18.00 gibi meyve püresi ve muhallebi karışımı
Saat 20.30 gibi 7 ölçek formül mama
Saat 21.30 gibi uyku


*Pekmeze fazlasıyla alıştırmamak için ve meyveyi de özellikle kış meyvelerinde elma, armut dışında çeşit olmadığı için yoğurt ve muhallebiye zaman zaman meyve karıştırarak yedirdim. Bazen muz da kattım. Muzun şeker oranı diğerlerine göre yüksek olunca tabii daha iştahlı yedi. Özellikle elma-yoğurt karışımını çok sevdi.

*Böyle tatlış tatlış anlattım ama Harun ilk günlerde kaşıktakini ağzına alıp geri çıkardı. Ama bunu isteyerek yapmadığını ağız hareketlerinden anladım. Sürekli emmeye alışmış olan dili ve dudakları ağzın içindeki besini yutmayı bilmiyordu.Emme hareketini yani diliyle öne arkaya öne arkaya hareketini yaparken ağzından tekrar çıkıyordu. Bende buna şôyle bir çôzüm buldum: kaşığı ağzına verdikten sonra 2-3 sn. yutana kadar kaşığı ağzında tuttum. Yutunca çıkarttım. Bunu hep tekrarladım ve 1 hafta sonunda artık kaşık ona yaklaşınca ağzını açıyor ve ağzına aldığını yutmayı öğrenmişti. 

*Bebeğin bunalmadan yemesini sağlamak önemli. Bu yüzden sürekli aktif oyunlar, şarkılar, mimikler, komiklikler, şaşırtmacalar yapmalı. Ben buna ilaveten yemekte isteksizleştiği an "haydi kocaman Aaaaa yap" diyip ağzımı açtım, bunu sürekli yaptım. Ve 2 hafta sonra artık "kocaman Aaaaa" dediğim anda ağzını açmayı öğrenmişti. 


Çorba çeşitlerinden de bir daha ki yazımda bahsedeceğim. Aklınıza takılanlar ve istediğiniz konular,merak ettiklerinizi yorum olarak bırakırsanız mutlaka yer verip, dönüş yaparım.

Ek gıdaya selam eden minilere ve annelerine gelsin...
Ağzını kocaaaman açan bebekler, ağzını üst üste kitleyen bebeklere örnek olsun inşallah :))


Sevgiyle
Zehra G. ÖlmezYorumlar

Yazını okuyamadım ama resimlerinize baktım.
MaşaALLAH size ne tatlı. Rabbim huzurlu sağlıklı uzun bir ömür versin ve en önemlisi imanlı ve ahlaklı tabi :)
ezgi eda kocer dedi ki…
Zehracım, bu meselelerin içerisinde olmama rağmen ek gıda ile ilgili bildiğim rutinlerden başka hiç bir şey bilmediğimi farkediyorum, hem dikkatin, hem araştırmaların, bizlere aktarış biçimin...vs. hepsini hayranlıkla takip ediyorum. Çorba tarifleri yazını bekliyorum. :) bir de acaba Haruna karşı yemek konusunda bi disiplin kurmaya çalışıyo musun, yiyeceklerini ilk reddettiğinde tamam mı diyosun, yoksa bunu oyun haline getirmesine izin verir misin ?
Adsız dedi ki…
Maşallah zehracım bizde başladık ek gıdaya sebze püresini pek sevmesekte 2 kasıkta olsa yediriyorum
Senide bloguma beklerim canım :)
Zehra Ne Söyler* dedi ki…
nursalkımı, amin çok tesekkur ederim :)
Zehra Ne Söyler* dedi ki…
edacığım :) çok teşekkür ederim yaa utandırdın beni. Ne güzel faydalı olabiliyorsam. Şimdiye kadar reddettiği pek birşey olmadı. Sadece sevmediğinde belli ediyor. İsteksiz yiyor. Bende süre uzadıkça canı sıkılmasın diye oyunla yedirmeye çalışıyorum artık ne kadar yediyse. Eğer bir noktada istemiyorsa zorlamıyorum. Bizim doktor bir alem, ister 3 kaşık ister 52 kaşık yesin farketmez sınır yok demişti. Ona uyuyoruz.
Zehra Ne Söyler* dedi ki…
Adsız...Yaaa Allah kolaylık versin.İnşallah o iki kaşık katlanarak devam eder. Ama isim ve blog adı çıkmamış. Eğer bırakırsan tabii ki ziyaret ederim :)
Bu ek gida postalarını görüp görüp bende ek gıdaya geçtiğim de okuyacağım diye ertelenmiştim bizde 6 aylık olduk nihayet :) şimdi de diyorum ki bu hatun ne ara vakit buldu da bunları bu kadar detaylı yazabildı ben bloguma ugramayali yıl olacak nerdeyse :s
Yine çok faydalı bi yazı olmuş ellerine sağlık ♡

Popüler Yayınlar