Bebek çorbası tarifleri +6 ay

7. ayın içinde olduğumuz bu günlerde 6.ayda Harun'a hangi çorbaları yaptığımı ve detayları paylaşacağım.

Ek gıda günleri başlamadan hatta hamilelik zamanlarımdan araştırmaya başlamıştım daha önce de yazdığım gibi. Tabii belli başlı kurallar hariç her annenin bebeğine uyan yoldan gittiği ve motamot bir tarif ya da yöntem kullanmadığını gördüm.

Pancar Çorbası


Yani sebzeleri organik alan da, köyden bulan da, pazardan alan da var...sebzeleri et suyunda haşlayan da, normal suda haşlayan da, buharda pişiren de var, ya da çorba makinelerinde hazırlayanlar da...
Kim doğru kim yanlış diyemeyiz tabii ki... Dediğim gibi her annenin inandığı bir yol ve yöntemi var.

Önemli olan mesele evde yemek yapar gibi paniklemeden ve belli başlı kuralların da dışına çıkmadan hazırlayabilmek.

Neden böyle diyorum çünkü ilk denememde misafirlerime sofralar kuran ben, buharda pişirdiğim sebzeleri yaktım. Panik iyi olmuyor anlayacağınız. Mümkün olduğunca rahat olmalı insan. Her kafadan çıkan öneri ve tavsiyeler dinlenmeli ama yine de kafa karışıklığı oluşturmasına da izin vermemeli.


6.ayımız Mart ayına denk geldiği için çok da bol mevsim sebzesine denk gelemedik.

Mart ayında bulabildiğim ve uyguladığım mevsim sebzeleri :

Bal kabağı
Pancar
Kereviz
Enginar
Yer elması
Brokoli

6.ay için çorba uygulamamız şu şekilde...
 patates, havuç, pirinç suda ya da buharda haşlayıp ilk gunler sulu sonrasında biraz daha katı olarak yedirmek.

Brokoli Çorbası Pişirme öncesi


Bu karışıma sonrasında biraz su ve biraz da zeytinyağı ekliyoruz.

3 gün kuralını uygulayıp her hangi bir sorun yoksa sebzelerden bir çeşit daha ekliyoruz bu oluşuma. Ve bir 3 gün daha başlıyor. Her seferinde demirbaş olarak havuç, patates ve pirinci kullanarak yeni sebzeleri 3'er gün deniyoruz.

Demişbaşları değiştirmek mümkün aslında ama ben değiştirmedim. Tanıdık tatla yeni tadı daha kolay kabul edebilsin diye. Öyle de oldu. Reddettiği bir sebze olmadı.

Sadece daha istekli yediği karışımlar oldu, kendiliğinden ağzını kocaman açtığı. Ya da ben ağzını açması için türlü oyunlar yaptığım karışımlar da oldu...:)

Gelelim nasıl hazırladığıma :


Yer Elması Çorbası için sebzeler

Ben pişirme aracı olarak Tefal Clipso Control Plus düdüklü tencere kullanıyorum. Bu tencere zaten bende vardı, özel olarak almadım. Bu tenceremin kendine ait bir buhar sepeti var. Ara sıra kullanırdım. Şu an inanılmaz işime yarıyor.Sizde de varsa kullanabilirsiniz. Ya da makul fiyata buhar sepetleri satılıyor, bunu o sepetle normal bir tencerede de yapabilirsiniz.

Enginar çorbası pişme öncesi ve sonrası

Tencerenin altına suyu koyup sepeti üstüne yerleştiriyorum. içine minik doğranmış sebzeleri koyuyorum. Ve sepetin ortasına da ısıya dayanıklı bir kaseye pirinç ve biraz kaynamış soğumuş içme suyu ilave ediyorum.


Sonrasında kapağı kapatıp, 25dk. alarmı ayarlayıp pişmeyi bekliyorum. Tabii bu düdüklü tencere süresi. Eğer normal bir tencerede buharda haşlama yapacaksanız süre bunun iki katına çıkmalı.

Enginar Çorbası blender öncesi

Piştikten sonra da bu şekilde bir ölçü kabına alıp, üzerine zeytinyağı ve su ilave ederek blenderdan geçiriyorum.

*Ben besin değerini mümkün olduğunca korumak için suda haşlamıyorum. Yağda sebze kavurarak çorba hazırlamak da yine 6.ay için uygun olmayan yöntemlerden. Fazlaca yapıp buzdolabında muhafaza etmek ve ısıtarak yedirmek de olamaması gereken uygulamalardan. Çorbalar diğer besinler gibi günlük olarak tek öğünlük hazırlanmalı.

Enginar Çorbası

Peki miktarları nedir derseniz?

Ben şu an göz kararı yapıyorum. İlk günlerde her sebzeden birer tane kullanıyordum ve çok fazla artıyordu. O yüzden şu an yapa yapa artık ölçüyü buldum. Bu biraz da bebeğinizin ne kadar yediğine göre oturacak bir ölçü sistemi.

Örnek Tarif :

Yarım havuç
Yarım patates
1 çorba kaşığı pirinç
Yarım pancar (Ya da başka bir sebze)

Blendar öncesinde ilave olarak
Çeyrek çay bardağı su
2 çorba kaşığı Zeytinyağı


Bir de mamanın sonlarına yaklaşınca yorulup bıkma durumları oluyor ve ağzını açmıyor. Onu küçük bir teste tabii tutabilirsiniz. Bakalım doyduğu için mi ağzını açmıyor yoksa sıkıldığı için mi?
Mama sonunda ağzını açmadığında sadece vereceğiniz kaşığa azıcıkkk tuz atın. ve onu verin. Onu yedikten sonra tat farkını hemen algılayıp eğer açsa ağzını açacak ve tuzsuz olarak en az 5-6 kaşık daha yiyecek. Zaten doyduysa ağzını yine de açmaz.

Son olarak Harun'un en sevme sırasına göre sebzeleri sıralarsam :

1)Pancar
2)Balkabağı
3)Kereviz
4)Yer elması
5)Brokoli
6)Enginar


İşte çorbasını hüpletip, mama sandalyesinde uyuyakalan Harun :)

Haydi darısı başınıza olsun ek gıda anneleri...Hepimize kolay gelsin.

Zehra G. ÖlmezYorumlar

Popüler Yayınlar