Son moda: Çekik gözlü dadılar

Son zamanlarda belki sizlerinde dikkatini çekmiştir bu yeni akım...
İstanbul'un önde gelen semtlerindeki avm ve restoranlarda boy gösteren anne-baba-çocuk ve dadıdan oluşan marjinal çekirdek aileler.

Başlarda pek anlayamamıştım. Daha sık karşılaşıp, gözlemleyince anladım ki o aileye bir dadı eşlik ediyor. Yani evet hali vakti yerinde olan ailelerin çocuklarına dadı tuttuğu zaten süregelen bir şey. Ama geçmişte dadılar evdeyken şimdi sosyal hayatta boy gösterir olmuş.

Birkaç örnekle devam etmek istiyorum.

*Arap aile tatilde akşam yemeğinde, anne-baba ve
4 çocuk-1 dadıdan oluşan bir masa. Çocuklardan ikisi küçük. Dadı onlara yemek yediriyor. Dadı arada kendi tabağındakileri ağzına koyuyor. Bir bakıyor küçük kız firar, koşturuyor peşinden, tutup getiriyor. Tekrar yedirmeye devam...Anne-baba kendi halinde, çocuklar hiç yokmuş gibi... Yan masalardakiler bile anne-babadan daha çok ilgileniyor koşturan kız çocuğu ile...

*The Market Bosphorus'tayız. Kahvaltısını eden iki aile ve bir çekik gözlü dadı var yan masada.  Ailelerden birinin ek gıdada bir bebeği var, mama sandalyesinde. Dadı ona mamasını yediriyor. Diğerleri de 'rahat rahat' kahvaltı ediyor. Öyle rahatlar ki o iki  hanımdan hangisi bebeğin annesi anlayamadım bile. O kadar ilgili!!!

*İstinye Park'ta asansör bekliyoruz. Bineceğimiz asansörden inenlere gözüm takılıyor. Manken gibi bir kadın. Parfüm kokusu kaplıyor indiğinde her yeri. Saçlar fönlü, kusursuz makyaj, 20 bin liralık çantası kolunda, anneye pek benzemiyor. Hemen arkasında bebek arabasını süren bir çekik gözlü kadın. birbirlerinden ayrıksı bir halleri var. Ama çekik gözlü öndeki hanımı takip ediyor. Bebek arabası süren kişiye dönük, içinde yaklaşık bir yaşlarında bir bebek var. Ve gün boyu olduğu gibi, annesiyle dışarı çıktığında bile tek muhattabı ve gördüğü yüz çekik gözlü dadısı. Asansöre biniyoruz. Gözlerim doluyor. Aklım onlarda kalıyor. Furkan birşeyler anlatıyor. Sonra ağladığımı görünce şok oluyor. Ne olduğunu sesim titreyerek anlatıyorum. Şimdi bu kişi anne miydi Furkan diyorum???

*Şazeli Steakhouse'tayız. Bir masada yine çekik gözlü bir dadının bir kız çocuğuna yemek yedirdiğini görüyorum. Yine öfke doluyor içim. Masaya geçince Furkan, Zara'yı gördün mü diyor. Yooo diyorum. Gösterdiğinde öfkeyle baktığım masadaki ailenin Zara olduğunu anlıyorum. Odak noktam çekik gözlü dadı olduğundan ve makyajsız Zara, Zara'ya pek benzemediğinden olacak. Kız koşturuyor etrafta oynuyor. Dadı peşinde, Zara keyifle yemeğine bakıyor. Dadı kızı havalarda uçuruyor, kız kahkahalar atıyor. Mutlu bir çocuk...Allah bağışlasın. Ama tüm özel, mutlu anları çekik gözlü dadısıyla paylaşıyor.

*Geçenlerde magazin programında Şahan Gökbakar ile röportaj yapılıyor. Yeni baba olduğu için bebekle ilgili sorular soruluyor. Sorulardan biri de son moda dadılardan birini tutup tutmadıkları. Eşi Selin Gökbakar'ın bebekle tamamen herşeyiyle kendisinin ilgilenmek istediğini ve bu yüzden kesinlikle dadı istemediğini söyledi. Hatta bu isteğine bende şaşırdım diyerek ekledi. Çünkü o kadar alışılmış ki artık, dadı olamayınca tuhaf olamaya başlamış. Açıkçası çok takdir ettim, onların camiasında yapmayanı dövüyorlar gibi bir durumdayken bu dadı olayı, inşallah Selin Hn.'da yapması gerekenden bir gün vazgeçmez.

Bu dadılar genelde çekik gözlü, minyon...Genelde Filipinli tercih edilip, milyarlar ödeniyor. Çince ve Fransızca bilmesi isteniyor. İş o kadar ilerlemiş ki bu işi yapan danışmanlık firmaları dolup taşmış... Neden böyle tercih ediliyor sırasız sebep sıralanabilir.
Peki neden herkes böyle bir dadı tercih ediyor. Bu bir moda mı? Bu varlık göstergesi mi?

Belki çalışma hayatında olan anne-babalar için dadı bir kurtarıcı. Doğrudur.
Benim takıldığım konu şu: ailece vakit geçirilecek zaten sınırlı olan zamanlarda, birebir paylaşım ve kaliteli zaman adına alışveriş merkezinde gezinti, dışarıda kahvaltı ve yemek veya tatillerde neden dadılar da eşlik ediyor.

Pek tabii evde bakıma yardımcı olabilirler, anne-baba işteyken bakabilirler ya da evde diğer işlere yardımcı olması için yardımcılar tutulup bebek/çocukla anne vakit geçirebilir. 

AMA...

Bebek/Çocuk rahatımızı mı bozuyor?
Çocuksuz gibi rahat rahat gezip tozmak, yemeğimizi yemek, tatilimizin tadını çıkarmayı mı tercih ediyoruz?

Peki siz bu bebekle/çocukla ne zaman birebir vakit geçiriyorsunuz. Ben bunun olduğuna inanmıyorum işte!!! Neden bir bebeğin/çocuğun annesi varken anne hasreti çeksin ki? Bakımına evde yardımcı olsa ne olacak yani, dışarıda ailece olsanız , bu neden olmuyor?

Bu tamamen rahatına düşkünlük. Ya bebek arabasını bile sürmeye üşenen insan, çocuğunun ağzına bir lokma koymayı çok gören kadın, anne.... Sen anne olduysan bizler ne olduk acaba???

Olmaz, böyle olmamalı...
Bu hak...


Yazmasam olmayacaktı...
Zehra G. Ölmez

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Ne kadar doğru bi konuya değinmişsiniz, duyarlılığınızı tebrik ederim. Yavrunuzla keyifli,sağlıklı ve huzurlu günler geçirmenizi dilerim..

Popüler Yayınlar