29 Aralık 2015

Country Bebek Odası // Dekorasyon

Hamilelikte en güzel iki bölümden birindeyiz.
Bebek odası hazırlama... 
Özellikle ilk bebekse içimizdeki hevesi anlatabilmek çok zor. Herkesin imkanı ölçüsünde bebeği için özel bir hazırlık içinde olması, bunun için günlerce araştırma yapıp, gezip, kafa yorması, insana kendini hiç de yorgun hissetirmeyen aksine zevkle yaptığı zamanın nasıl geçtiğini anlamadığı zamanlarmış.


Bebek odası hazırlığına ne zaman başlamalı? 
Bebek ilk 6 ayı anne yanında geçireceği için hemen bir oda hazırlığı yapmayanlarda var elbette. Evde boş odamız vardı ve ben içimdeki hevesi durduramadığım için hemen hazırlamak istedim. Tabii ki cinsiyeti öğrendikten sonra ufak ufak cinsiyet üzerinden araştırmalara başlayabiliriz. Bazıları 12. Haftada cinsiyet öğrenirken ben 21.haftada öğrenmiştim. Tabii bu kadar gecikince ben de öncesinde araştırmaları yapıp, öğrendikten sonra karar sürecini hızlandırabilmiştim. 
Mobilyanın 1 ay kadar havalandırılması gerektiği için karar aşamasında çok oyalanmamak gerek.
Bebek odası için önemli hususlar? 

17 Aralık 2015

Lohusa ne ister?

Fotoğraf www.kadıkoyanneleri.com'dan alıntıdır.

Evet lohusalık diye bir gerçek var.
Yoksa siz bunun gerçek olmadığını mı düşünmüştünüz...

Ahh ahhh... Hayat aslında hamileliğin son günlerindeki o özlem, sabırsızlık ve heyecanla kalabilseydi. Ama olmuyormuş.
Lohusalık başlı başına bir bunalımmış meğer.

İçinizi karartmak istemem, eminim aşağıda yazacaklarımı yaşayıp bu girdabı sorunsuz atlatan şanslılarda vardır aramızda. 

Demem o ki inşallah bu yazıyı anne adayı arkadaşlar değil de, çevresinde anne adayı olan kişiler okur, baba adayları okur, kayınvalideler okur, anneler okur, görümceler, eltiler, yengeler ve komşular okur. 

Doğum şaşkınlığı ile hastane günleri bitti ve eve geldiniz. Ve başladı lohusalık...

Başınıza kuru bir kalabalık üşüştü önce, sanki bir işe yaramak için gelmişte aslında zararından başka birşeylerini görmediğiniz bir kalabalık. Ve her kafadan bir ses çıkar... 

Gelin o sesleri dillendirelim :

-öyle gezme sütün üşür, yere basma sütün üşür, o ince sütün üşür, onu içme sütün üşür,sütün kesilir..........vb. 
Lohusa ne anladı? 
*Ben bir inek olabilirim, aslında önemli olan ben değilim. Tek önemli olan sütüm. Süt süt süt... İnek oldum ben anne değil.

- lohusanın mezarı 40 gün açık kalırmış.
Lohusa ne hissetti? 
*ben ölücem galiba, ölür müyüm acaba, 40. Gün ölsem bari bebegimi biraz görürdüm, ben ölünce bebegime kim bakıcak, bunu söyleyen kişi mezarıma gül dik e mi? 

-aranıyor aranıyor, bu çocuk aç!!!!!!!!
Lohusa ne hissetti?
* Ne kadar işe yaramazım ben, çocuğumu doyuracak sütüm bile yok. Kendimden nefret ediyorum ben ne biçim bir anneyim. Herkesin sütü var benim sütüm yok.

-öyle tutma beli çıkar, öyle yatırma kafası yamuk olur, öyle koyma kusup boğulur, öyle öyle öyle....
Lohusa ne anladı? 
*ben ne beceriksiz, ne bilgisiz, ne kadar ahmak gerizekalı bir anneyim. Ben anne miyim yaa, bana da anne denir mi? Bebeğimi tutmaktan bile anlamıyorum. Birileri beni ve bebeğimi gözetlemese kimbilir bebeğimi öldürebilirim bile. 

-falanın bebeginin kilosu... Filanin bebeginin gazi... Komsununkinin agzi... Akrabaninkinin tuzu vs.
Lohusa ne hissetti? 
* ben ne biçim bir bebek doğurdum böyle. Ne çirkin, ne aptal, ne çok ağlıyor, ne çok doymuyo, ne zayıf, ne şişman, ne kadar da kısa, ağzı ne biçim vs...

- falanca sezeryandan sonra göbeğini sarmamış, olduğu gibi kalmış. Sen sarmayacak mısın? 
Lohusa ne anladı? 

15 Aralık 2015

Bebek çantamda ne var?-1


Selamlar:)
İlk üç ayı geride bırakmışken bir de bebek çantamızda ne olduğunu paylaşalım dedik. Yeni annelere ışık tutalım.


Çanta : Günübirlik dışarı çıkışlarda kullandığım çantayı sırt çantası olarak tercih ettim. Hem spor hem rahat hem şık, taşıması kolay ve en güzeli ellerin boşta kalıyor olması. Siyah olduğu için babamızda taşıyabiliyor:) Bu çantayı instagramda "butikvav" kullanıcısından almıştım. 


Emzirme Önlüğü : Dışarda zaman zaman emzirme için uygun ortam olmadığında emzirme önlüğü çok işe yarıyor. Fakat erkek bebekler için olanlar genelde açık mavi renk tonlarında ya da beyaz ağırlıklı. Bu tarz kumaşlar içi belli edebiliyor. Ben rahat etmeyeceğimi düşündüğüm için çok aradım, bekledim almadım ve en sonunda koyu renk bir emzirme önlüğü buldum. Marka bebefox. Eminönü'nde Havuzlu Han'da bir dükkandan aldım.

Puset örtüsü : Bizim puset örtümüz bebek aramızın içinde vardı. Ama harici olarak bir örtü de kullanabilirsiniz. Çok kalın olmayan ama ışığı kesecek bir örtü olması yeterli. Bu örtü hem bebeği dış gözlerden korumuş oluyor hem de
dışarda daha rahat uykuya dalmasını sağlıyor.


Alt değiştirme örtüsü : Kullan-at olanlar çok pratik. Cafe ya da avm bebek bakım odalarında bebeği direkt temas ettirmeden onun üzerine yatırıp sonrasında onu atıyorsunuz. Aile sağlığı merkezinde de aynısını uygulamak gerek. Sedyeye günde kaç insan temas ediyor hasta bir şekilde. Ya da hasta bebekler de tartıda tartılıyor. Kesinlikle kullan-at en iyisi.

Termos-Biberon-Mama: Ben hem emzirip hem mama verdiğim için bu üçlüyü de yanımda taşımam gerekiyor. Eğer mama kutum büyükse o zaman bir cam kavanoza kullanacağım kadar toz mama alıyorum. Ama eğer küçük boy mama aldıysam çantama direkt atıyorum. Mama için kaynamış soğumuş ılık mama suyuna ihtiyaç var. Bunu dışarda sağlamak pek mümkün değil. O yüzden hazırlanmış bir şekilde termosuma alıyorum. Termos Tantitoni'den. Bir de biberonumuz var. Dr. Browns antikolik biberon kullanıyoruz. Emziği az akışlı o yüzden emmeyi bırakmıyor. Bu bilgiyi de merak edenler için not edelim :)Emzik-emzik kutusu : Avent soothie emzikler zaten ikili satılıyor. Bizim biri evde biri de çantamızda duruyor. Kullanmadığımız zamanlarda kutusunda duruyor. Bebeğin üzerinde sallanan ve dışarda her yere değen emzikleri hiç hijyenik bulmuyorum. Kutu bu yüzden çok kullanışlı.Ağız bezi : Bazen bir iki tane yetmiyor bile. Eğer çok kusan bir bebekse bol bol bulundurmakta fayda var.

Puset filesi-Bebek arabası kancası : Bebek aramasının tutma yerine asılan bu iki ürün kurtarıcı.  Fileyi, bebeğin emziği, oyuncağı, biberonu ya da kolay erişmek istediğiniz her şey için kullanabilirsiniz. Kancaya ise alışveriş poşetlerinizi asıp rahat rahat gezebilirsiniz.Islak mendil : Bebek çantasının olmazsa olmazı. Sadece alt değiştirmede değil, ufak tefek kazalarda da hemen müdahale için süper:)


Bebek bezi : Bebek çantasının demirbaşı. Eve gelince ek yapmayı unutmamak gerek.

Çöp poşeti : Bez değişimi bazen çöp bulunmayan bir yerde yapılabiliyor. Ev ortamı ya da arabada olduğunda, kirli bezi hemen çantadaki küçük boy çöp poşetine atmak en iyisi.

Yedek kıyafet : Şimdilik öyle çok da üstünü kirletemediği için ben bir body ve bir de tulum alıyorum.

Battaniye : Mevsime göre ince ya da kalın bir yedek battaniye çantada olmalı. Dışarıda yere düşebiliyor, üzerine kusabiliyor vs.Eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın :)
Sevgi ile
Zehra G. Ölmez

10 Aralık 2015

İlk 3 ayda Olmazsa olmazlarımız

Öyle böyle derken ilk üç ayımızı geride bıraktık.
İlk üç ay dediğimiz dönem aslında hamileliğin devamı yani 4.trimester olarak da gösteriliyor.
Yani bebeğimiz bu üç ayda çoğu zaman kendini hâla anne karnında zannediyor. 

Dış yaşama adapte olması için ona yardımcı olmak ve bu zamanı hem bizim hem de onun rahat geçirmesi için tecrübe ettiğimiz olmazsa olmazları yazmak istedim.
Ve keşke alsaydık dediklerimizi paylaşayım dedim. Anne adayı okuyucularıma faydalı olacağını düşünüyorum.

İlk üç ayımızda olmazsa olmazlarımız:


1) Dönence 
Biz Fisher Price'ın Kelebekli Rüyalar dönencesini tercih ettik. İçinde üç farklı melodi yüklü. Anne karnı sesi, sözsüz ninni ve doğa sesleri. Biz ilk ayımızda anne karnı sesini, 2-3 ayımızda da ninniyi dinleyerek uyuduk. Uykuya dalmayı kolaylaştırıyor gerçekten. Özellikle bizimki "çıt" olsa gözleri açan bir bebek, bu yüzden melodiler evdeki ufak tefek sesleri de bertaraf ettiği için bizim için tam kurtarıcı oldu. İlk iki aydan sonra artık dönen ayıları da izledi. Bir de projeksiyonla yıldızlar dönüyor tavanda ama o henüz bizim için anlamlı değil. Çalma süresi 15-20dk kadar. Bazen tek seferde bazen iki sefer üst üste açınca uyuyor. Şarjlı pil kullanıyoruz, her uykuda bazen de tekrarlı kullanmamıza rağmen piller 1 ay dayanıyor. Sonra şarj edip devam :) Gittiğim yere bile götürüyorum. Bir de uzaktan kumandası mevcut. Odaya girmeden de çalmayı sürdürebiliyorsunuz. Benim için tam bir kurtarıcı. Farklı marka ve seçeneklerde bulabilirsiniz. Dönenceler ilk 5 ay kullanılan ürünlerdir.2) Küvet filesi
Minik bir bebeği yıkamak gerçekten zor. Çünkü hem hızlı olmak hemde onu korkutmamak gerekiyor. İşte bunun için kolaylaştırıcı parça küvet filesi. Bebeğin küvetine yanlardan takılıyor. Bebek üzerine uzanıyor ve tek başınıza bile rahat rahat yıkayabiliyorsunuz. Sevi bebe'nin filesini kullanıyorum, muadili çok. 
3) Avent smoothie emzik
Ahh çeşit çeşit cicili emzik almıştım. Hiçbirini ağzında tutamadı. Meğer her bebek emziğe alışamazmış. Alışmaması bir açıdan iyi olabilir ama özellikle bu kadar küçükken uykuya dalması zor oluyor. Emzik bunu kolaylaştırıyor. Emzik olmadığında da anne memesi emzik olarak kullanılıyor. Biraz araştırınca smoothie emziğin anne memesi hissini verdiği ve bebeklerin kolay alıştığını okudum. Hemen aldım yine de ağzında tutamıyor ama ben arkasından parmağımla destek verince en azından emiyor, hiç yoktan iyidir. Uykuya dalması kolay oluyor.

4) Nurse Harveys
21. Günde çığlıklarla tanıştık gaz sancısıyla. Gece gündüz birbirine karıştı. Kolik bebek olmuş Harun. O ne sıkıntı nasıl ağlamak öyle...Doktorumuz sab simplex vermişti. Hiç işe yaramadı. Sonra en çok önerilen
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
);