Hastane çantası nasıl hazırlanmalı, neler olmazsa olmaz?

Merhabalar,
Yazılar tükenmiyor evet :) Umarım bir yerlerde kafası karışmış kaderdaşlara fikir olabiliyordur...

Haftalar haftaları kovalayıp, bir yandan odası bir yandan kalan ihtiyaçları ve bir yandan da kendimi annelik serüveni için hazırlamak derken bir baktık son haftalar gelmiş.
30. haftaya daha çoook varken davulun sesi uzaktan hoş geliyordu. "Ben 30.haftada hastane çantamı hazır ederim ne olur ne olmaz" diyordum Furkan'a ve 36. haftada bile çantada eksiklerim hala vardı bir türlü tam yerleşememiştim. Sıcaklar zaten sınırlı olan enerjimi sömürüyor ve hazırda duran eşyaları bavula koymak sanki çok büyük işler yapmak gibi zor geliyordu.
Siz siz olun benim gibi son haftalara iş bırakmayın. Bence birçok iş 32. haftaya kadar kesinlikle bitirilmeli.Hastane çantası hazırlamakla ilgili okuduğum kitaplardan ve tecrübeli anne bloglarından bolca faydalandım. Biraz da kendi ihtiyaçlarımı göz önünde bulundurup listemi oluşturdum. İnşallah sizlere de faydası olur.

Liste öncesi hastane ile nelerin sağlandığını konuşmak ve odayı gezmek de faydalı oluyor.Ama ben zaten gebe okulunda bizzat Medicana'nın baş ebesinden dinlediğim için ihtiyaçları, tekrar sormama gerek kalmadı.İşte benim çantamda olanlar :

Anne için:
1 gecelik

1 pijama takımı
1 sabahlık
1 hırka
2 çorap
1 terlik
2 taç
2 şal
Hastane çıkışında giymek için rahat kıyafet
Garmastan ve Lansinoh meme ucu kremi
Göğüs pedi
Depend

Emzirme atleti ve sütyeni

Mamipower malt içeceği
Diş fırçası ve macun
Şampuan ve duş jeli
Tarak
Havlu
Sıvı sabun
Kağıt havlu
Islak mendil
Atıştırmalık bisküviler
Hurma ve zemzem
Makyaj malz. ve saç düzleştirici


Bebek için:Ana kucağı

10lu hastane çıkışı
5li hastane çıkışı
2 patikli pantolon
2 kruvaze body
1 battaniye
3 çorap
10 bebek bezi
Emzik
Biberon


Oda için:
Kapı süsü
Oda süsleri
Bebek kotyatak eteği
Çikolatalar
Lavanta keseleri
Şerbetlik
Şerbet kadehleri
Cırtcırt bantKullanılmayanlar :
Çorap, hırka: Sezeryan sonrası çok üşündüğü tecrübesini dikkate aldığım için bulundurdum. Fakat ben aksine aşırı terledim. İhtiyaç duymadım.
Pijama: Hemşireler sık sık dikiş yeri kontrolü, alttan kanama, iğne yapmaya vs. geldikleri için gecelik daha kullanışlı oldu. Pijamayı kullanmadım.
Şampuan-duş jeli : Sezeryan sonrası hemen duşa izin verilmiyor bu yüzden kullanmadım.
Atıştırmalık bisküviler, hurma : Sezeryan sonrası sadece doktorun gönderdiği diyet yiyecekleri yeniyor. Onun dışında her şey yasak.

Bebek bezi: Bebek odasında hemşireler tarafından altı değiştirildi ve hastanenin verdiği bezler kullanıldı.
Biberon : Hastanenin biberonları kullanıldı, gerek kalmadı.
10lu ve 5li hastane çıkışı : Bu şekilde set almanızı önermem. Kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. İçindeki birçok parça kullanılmıyor. Sadece bir alttan çıtçıtlı bady,bir kruvaze bady ve patikli tulum giyim için yeterli.

Sevgi ile
Zehra G. Ölmez

Yorumlar

Merve Sevim dedi ki…
yeni evli olarak ilerde bu tavsiyelerin çok işime yarayacağını düşünüyorum :) teşekkür ederim kendi adıma.. Allah analı babalı büyütsün, güzel bir ömrü olsun yavrunun :)

Popüler Yayınlar