Hamilelikte neler okumalı?


(2.Eylül'de yazıldı)
Merhabalar :)
Bu aralar içim içime sığmıyor. Çok az kaldı artık zaman da geçmiyor sanki. Hep yazmak ve ne yaptığımı paylaşmak, halim;bir yerlerde yazılı olsun,aynı durumda olanlara bir nefes aynı durumu yaşayacaklara da nacizane bir yol olsun istiyorum.

Daha önce bahsetmiştim, neler okuyarak kendimi anneliğe biraz da olsa hazırladığımı, buralarda kalsın istedim.
Bu süreçte tabii ilk 4 ay kadar mide bulantımdan dolayı başımı kaldıramadığım için benim için okuma ve araştırma en yoğun olarak son 5 ayda oldu.

İnsan bilmediğini ve tecrübesizliğini en çok bu dönemde kabul etmeli bence. "Biz nasıl büyüdük" , "Eskiden bunlar mı varmış."  gibi bilgisizliği kabullenmek ve "her çocuk nasıl büyüdüyse bu da büyür." kestirip atan tavır maalesef günümüz ebeveynlerinde de gördüğüm bir tutum.

Her bebek ayrı, her çocuk ayrı tabii ki. Kitaplarda yazanlar, paylaşılan tecrübeler birebir sizin çocuğunuzda da sonuç verecek gibi bir kesinlik olamaz. Yalnız mümkün olduğunca fazla seçenek, yol ve yöntem bilmek, özellikle uzmanların yazı ve önerilerini kulağa küpe yapmak bence çok önemli.


Öncelikle başlangıç için seçtiğim kitaplardan fikir edinmek isteyenler için
çok kısacık bahsederek geçeceğim.

Kitaplar:

Çocuk Eğitimi El Kitabı- Haluk Yavuzer

 Kitapta bir çizerle çalışılması, kitabı keyiflendirmiş ve örnekleri daha kolay canlandırıp zihinde kullanılabilir yerlere depolamayı sağlıyor bence. Anne-baba ve çocuk arasında geçen diyalogları çizgi karakterle izliyorsunuz. Ve olaylar karşısında çocuğa doğru tepkiyi verebilmek ve yanlışı bir daha yapmamasını sağlamak için can alacı yaklaşımlara yer veriliyor. Tüm bunların sürekli farklı olaylar üzerinden yürümesi kendi açımdan ilerleyen dönemde daha kolay uygulamamı sağlayacak gibi. Çünkü bilgiyi kalıcı olarak kaydediyor zihin.

Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural-Adem Güneş

Öyle keyifli ilerleyen bir kitap ki... Çünkü çok kısa kısa can alıcı kurallar ve hemen yan sayfasında da kuralların örnekleri ve açıklamasına yer verilmiş. Oldukça kolay anlaşılır örnekler ve aslında doğru bilinen yanlışların ne kadar yaygın olduğunu gözlemleyebileceğiniz bir kitap. Ben zaman zaman kendi çocukluğumdan  da yapılmış yanlışları yakaladım.

Anne Olmak-Haluk Yavuzer

Yazar, uzun yıllar farklı şehirlerde farklı sosyo-ekonomik duruma sahip ailelerle anne-baba okulu programı yapmış ve mevcut danışanları üzerinden bir derleme yaparak örnekleri onlar üzerinden dile getirdiği bir kitap.yine annenin hangi koşullarda nasıl doğru davranışı sergilemesi gerektiğini anlatan bir kitap. Keyifle ilerliyor fakat unutma korkusu yaşadığım bir kitap oldu. O yüzden sürekli başa alıp belirli aralıklarla okunmalı.


İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı-Kim West

Uyku bir bebeğin en önemli ihtiyaçlarından biri aslında. Bu süreç bazen sıkıntılı olabiliyor. Ama belirli rutinler uygulanarak çok sıkıntısız atlatılması mümkünmüş. Uyku Eğitimi diye bir gerçek var. Yazarımız bu eğitimi alacak bebeğin min. 9 aylık olmasından bahsetmiş. Fakat 9 aydan önce de uyku eğitimini daha da kolaylaştırıcı uygulanacak püf noktaları vermiş. 

Anne Baba ve Çocuk Arasında- Dr. Haim Ginott

Yabancı yazarların kitaplarına biraz önyargılıydım aslında. Çünkü çocuk eğitim ve kiltirel farklılıklar fazlaca... Bu kitapla genelleme yapmamam gerektiğini anladım. (Keşke hayatın her yerinde bu genellemelerden kurtulabilsek.) anne-baba-çocuk arasındaki diyaloglar üzerinden devam ediyor. Tabii bu yukarıda da behsettiğim gibi bilginin kalıcılığı ve uygulanabiliği açısından kolaylaştırıcı bir yöntem. Doğru yaklaşım nasıl olmalı, yanlış olan tepkilerden nasıl uzak dururuzu bu kitapla anlamak mümkün.

Bebek Ruh Sağlığı Rehberi-Dr. Koray Karabekiroğlu

Elinize aldığınızda üniversite ders kitabıymış hissi verebilir. 0-4 yaş arası bebeklik döneminde karşılaşılabilecek tüm ruhsal hastalıklar masaya yatırılmış. Tabii biraz iç karartıcı bir tablo. Ama hangi durumlarla karşılaşan bir bebek hangi koşullarda bulunan bir bebek bu ruhsal hastalığa açık olur. Ne yapmak gerekir vs. detaylı anlatılan bir eser. Bebeğin aylık gelişimleri ile ilerliyor. O yüzden rutin olarak bebebğin bulunduğu ayda bir açıp üstünden geçmekte fayda var.

Hamilelik-Doğum ve Bebek Bakım Kitabı- Ayşe Öner

Yine bir gün instagramda bir hesaptaki paylaşımla ulaştım Ayşe hanıma. Bir süre takip ettim, Hamilelik eğitimlerinin olması beni heyecanlandırsa da o dönemde zaten gebe okuluna gidiyordum. Ama onun da bilgilerinden faydalanmak istedim. Baktım ki bir kitabı var. Hemde içinde Hamilelik başlangıcından doğum sonrasına kadar merak edip edebileceğimiz herşey yer alıyor. Ayşe Hn. gibi uzman birinin bilgilerinden faydalanmak paha piçilemez bence. Çünkü uzun yıllar bebek hemşireliği yapmış. Bebeğin anne karnındaki haftalık gelişimi, hamile ve yeni anne beslenmesi, hamilelik egzersizleri, normal doğum sezeryanla ilgili birçok konu, sancı detayları, yenidoğan bebeğin özellikleri, bebek alışverişi, bebek odası vs. birçok konuda sıkı bir kaynak. Hamilelik haberi ile birlikte eş zamanlı başlanması gereken bir kitap.

40'ı Uçana Kadar-Dr. Gökhan Mamur

Bir gün takip instagramda takip ettiğim tecrübeli bir annenin paylaşımıyla ulaştım Gökhan Mamur'a. Öyle güler yüzlü ve enerjisi telefonun içinden bana ulaştı diyebilirim. Gerçekten ne kadar kendisine uygun bir meslek üzerine çalışıyor dedim. Baktım ki bir de kitabı var. Hem de bir hamile için ideal bir kitap. İlk 40 gün bizi neler beklediğini anlatıyormuş. Hemen alıp okumaya başladım. Bir bebek sahibi olma fikrinden başlıyor ve yeni bir annenin bilmek istediği birçok detay bilgiyi kısa kısa önem sıralarıyla bahseden bir kitap. Işık hızında tükettim :) En etkilendiğim iki bölümden bahsetmek istiyorum. Bebek alışverişinde en önemli ilk iki ihtiyacın burun aspiratörü ve oto koltuğu olması. Tabiiki listemde mevcuttu ama ilk ikide olmasının önemine değinmiş Gökhan Bey. İkincisi ise emzirme ile ilgili. İlk gün bebeğin anneden emmesi gereken süt miktarının azlığı. Kitapta bir nokta ile gösterilmiş. Alıp okursanız faydalı olacağına eminim.

Çocuğunuzun İlk Altı Yılı- Haluk Yavuzer

İlk 6 yaş derinlemesine incelenmiş. Ruhsal- sosyal,dil ve algısal gelişimi,motor gelişimi  ve daha birçok açısından bebeğin 0-1 ay arasından başlayarak devam eden ve neler yapabileceğini, oynayabileceğiniz oyunları vs. detaylı olarak anlatan bir kitap. Ben çok yükleme yapmadım ve ilk birkaç ay sonrasını okumadım. Zamanında okuyup rutin olarak devam edilmeli bence.

***
Biliyorsunuz ki sıkı bir blog okuyucusuyum. En az yazmak kadar blog blog gezip yeni hikayelere karışmayı çok seviyorum. Ama bu zamana kadar annelik, bebek, hamilelik,doğum, bebek beslenmesi, lohusalık vs. ilgili yazan bloglara ya da bloglarında bu tarz yazılara da yer vermiş bloggerların yazılarını hiç okumadım:) Doğal olarak şimdilerde ilgi alanım ağırlıklı bu konular olunca yeni yerler açtım zihnimde...

İşte kim bu yeni hikayelerin kahramanları aşağıda...Hepsinde apayrı bir hikaye, hepsinde ayrı bir bebek... Hepsi ayrı ayrı özel. Kısa kısa bahsetmek istiyorum onlardan da...Faydalı olması ümidiyle...


Bloglar:
Gizli Teras
Gizem'in blogu aslında lifestyle blog. Hamileliği ve doğumu ile ilgili farklı birçok yazıya yer vermiş, oldukça güzel. Ben hepsini okudum. 
Gizem ig TIK TIK

İlk kez anne oldum
Sevgili Ayşe'ye instagramdan ulaştım. Bloguna transfer oldum. Bol bol bebek/çocuklarla ilgili krizde kalınan konulara değiniyor. Mutlaka işinize yarar birşeyler okursunuz diyorum.
Ayşe ig TIK TIK

Gebbe Pınar Günlüğü
Pınar'ı da yine instagram karıştırmalarımda keşfettim. Hamileliğim başlarken o da artık sona yaklaşıyordu. Her haftadan fotoğraf paylaşıyor ve bir şeyler yazıyordu mutlaka. Birgün oturup baştan sona tüm yazdıklarını okudum. Özellikle mesleğinin ebe olması yazdıklarının güvenilirliğini de artırıyordu benim gözümde. Çok da olumlu başlayamayan hamilelik serüveninde nasıl da dimdik durduğunu, bakış açısındaki teslimiyet, hayata karşı pozitif yaklaşımı her paylaşımından fışkırıyor. Eksik kalmayın bence...:)
Pınar ig TIK TIK

Özge Kopuz
Ablamın keyifle takip etmesi ve bana sürekli bahsetmesi ile tanıdım Özge'yi. Bir süredir beraber sıkı takipçisi olduk. Hatta o da yetmedi, yazlarını Güzelce'de yazlıkta geçirdiğini bildiğimizden kalkıp ziyaretine gittik, tanıştık. Bize kapılarını açtı sağ olsun. 
Özge aslında hikayesi bir tık daha farklı olanlardan. Tüp bebek ile gelen 3 tane birbirinden güzel ve özel çocukla başlıyor hikayesi. Kader inancı ve yaşama enerjisi öyle yüksek ki örnek almamak mümkün değil. Hem instagram hem de blogunda gayet aktif.
Özge ig TIK TIK

Momslike
Pelin'in iki güzel meleği var. İkinci hamileliği ile denk geldik zamanlama olarak. Öyle takibe başladım. Her haftadan mutlaka post ve fotoğraflar paylaştı. Baktım ki blogda bol bol yararlı yazı yazmış hamilelik öncesinde, tecrübeli anne olarak. Birçoğunu okumaya çalıştım bile.
Pelin ig TIK TIK


Anne Ben Anne Oldum
Sevgili Sezin...Onu doktorum yani doktorumuz Mehtap Derelioğlu'nu araştırırken buldum. Aynı doktora gidiyormuşuz tabii o 2013'te gitmiş. Yorumları, doktorumda kesin karar vermeme çok yardımcı oldu. Zorlu bir hamilelik geçirmiş, Hikayesi paylaşılmalı bence.
Sezin ig TIK TIK

Annekito

Hamile olduğumu öğrendiğimde sürekli instagramda kaçıncı haftadaysam yazıp, o haftada olanlara bakıyordum. 1hafta öncesini-sonrasını da yazıyordum. Sürekli karşılaştırmalar yapıp bazen kendi kendimi tedirgin bile ediyordum. Neyse işte tam da böyle şeyler buldum Sevgili Özlem'i yani annekito'yu. Aramızda 11 gün vardı, benden öndeydi. Keyifle takip ettim sonra blog açıp yazmaya başlayınca daha da sevindim. Bu süreçte bol bol paylaşım yaptı. Ve insan inanamıyor ya hep hamile kalacakmışız sanki gibi geliyor... 1 hafta önce doğum yaptı bile. Rüya'ya kavuştu....Onu takip edin, doğal ve içten paylaşımlarından eksik kalmayın derim.
Özlem ig TIK TIK

Biraz Ordan Biraz Burdan
İpek'i de instagram ile bulmuştum aslında. Baktım ki bir blogu da var hemen baktım. Sadece iki yazı var lohusalık ve normal doğum hikayesini paylaşmış ama dolu dolu iki yazı. Bence okumalısınız. Umarım yazmaya devam eder:)
İpek ig TIK TIK

Pembe Koala
Little swimmers etkinliğinde sürekli havuza atlamaya çalışan bir miniği paylaştı katılan miniklerin anneleri ig'de. İşte o minik, nam-ı değer pembe koala'nın Batuşuydu. Öyle tatlı bir çocuk ki, küçük yaramaz bir erkek sanki. İnsan gün içinde bakmadan duramıyor yani benim için öyle. Funda şimdilerde doğum hikayesini paylastigi bir blog acti. Cok da iyi yapti, bence okumalisiniz. 
Funda ig TIK TIK


Birbirinden ilginç post konuları var. Anneliğe hazırlık yaparken okuyup ciddi manada bilgi sahibi olacağınız ve öyle her yerde de okuyamayacağınız şeyler yazıyor. Emeğini sağlık gerçekten faydalandım.  Gülderen ig TIK TIK

Burcu, annekito Özlem'in en yakın dostu. İg'deki paylaşımlarından yola çıkarak tanıdım onu da. Yakınlarda 1yaşına basan Arya'nın maceraları var burada da.  Burcu ig TIK TIK

Funda'yı daha buralar bağ bahçeyken takip etmeye başladım. Dekorasyon tarzı ve iletişim dili kendine hastı. Sonra Funda'nın 'zeze'si Barış, katıldı aramıza ve o renkli hayat daha da renklendi. Bir de Funda artık blogunu elden geçirince doyamaz oldum paylaşımlara...:) Funda ig TIK TIK

Bir gün ig'de mama sandalyesinde oturmuş iştahla önündekileri yiyen bir bebek gördüm. Baktım ki hemen hemen tüm paylaşımlar böyle. Mert'in annesi sevgili Sima sayesinde tanıştım blw ile. Sizde bu bebek beslenme şeklini bilmiyor ve merak ediyorsanız,bir göz atın derim. Ek gıda dönemine geçmiş anne-bebekler için müthiş faydalı bir sayfa. Sima ig TIK TIK
Zehra G. Ölmez
Yorumlar

Popüler Yayınlar