Çarpı işi nasıl birşeymiş :)


2015 buz gibi başladı. Brrrrrr, donuyorum. Battaniye, patik moduyla yazılabilecek en keyifli yazıya başlıyorum öyleyse :)

Geçtiğimiz yıldan bu yana sürekli heveslendiğim ama işlerden dolayı bir türlü fırsat bulamadığım çarpı işine el attım sonunda:)
İlgilenenler, yapanlar, merak edenler mutlaka vardır. Benim yorumum şu ki, çekirdek çitlemekten tek farkı sivilce yapmıyor :)))
Şaka bir yana başlayınca tekrar bırakabilmek pek mümkün olmuyor.


Gelelim nereden ve nasıl başladığıma...
Buralarda birkaç tuhafiyeye baktım ama bir türlü zevkle yapabileceğim bir kanaviçe kiti bulamadım.
Neden kanaviçe kitiyle başlamak istedim, çünkü bu iş hakkında hiçbir fikrim yoktu. Başlangıç için böylesi çok daha pratik olabilir diye düşündüm.


Bulamayınca bende online alabilir miyim acaba dedim ve karşıma goblenci.com diye bir site çıktı.
Kanaviçe kitleri yazan linki biraz karıştırınca bu güzel motifi buldum. Aslında başlangıç için zor bir seçim yapmışım ama yine de üstesinden geldim :) Tek sorun ipleri biraz fazla harcamışım. Yarım kaldı, ilave almak zorunda kaldım ama sorun değil zaten bu işe devam ederim ben, boşa gitmez ipler de:)


Kanaviçe kiti, içerisinde nakışı yapacağınız delikli kumaş, ona uygun iğne, motif şablonu ve muline iplerin nakışa uygun tüm renklerinin yeteri miktarda yer aldığı bir settir. 
Goblenci.com dan ilk siparişim, bir kasnak, bir kanaviçe kiti,bir de motif kitabıydı. İnanın kargo 24 saatten daha kısa bir sürede geldi. 

Nasıl başlanır derseniz...Kumaşı dörde katlıyoruz ve tekrar açtığımızda orta noktasını belirliyoruz. Şemada da tam orta noktayı yıne katlayarak ya da sayarak bulup, şemada buraya denk gelen rengi alıp 6lı ipimizin ikisini ayırarak, bunu ikili bir şekilde iğnemize takıp ortada işaretlediğimiz yerden deliklere çarpı yaparak başlıyoruz ve devam ediyoruz.
Her farklı renk şablonda bir işareti temsil ediyor ve bu da şablon altında gösteriliyor. Gayet anlaşılır, kolay ve keyifli bir uğraş.


Bu motif kitabına da bayıldım. İçinde hem kendinize hemde sevdiklerine yapıp hediye edebileceğiniz harika şablonlar var. Dmc muline ipine göre her şablonun iplik renk kodları da mevcut. Tuva yayıncılığın buna benzer farklı şablon kitapları da var. Bence seri yapılmalı:)Yani bunlar gibi ya da benzer şablonları uygulamak için ihtiyacınız olan, 14ct etamin kumaş, 24 numara etamin iğnesi, şablonda belirtilen renklerin kodlarına göre dmc muline ipler,nakış makası ve şablonunuzun sığabileceği kadar bir kasnak.


Bu da benim acemilik eserimin son hali:) Bitirdikten sonra şöyle bir karşıma koyup nasıl yapmışım diye bir bakayım dedim oraya yakıştı, kaldı :) Daha iyi bir yer bulana kadar burada kalır artık.


Sorularınız olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim. 
Çarpı işine kendini kaptıranlar parmak kaldırsın :)

Karlı, karlı sevgiyle:)


Zehra Görgülü Ölmez

Yorumlar

emilianata dedi ki…
yine çok tatlı, harika işlere imza atmşsın. Ben de çok keyif alarak yapmıştım. Heves ettim tekrardan :)
Zehra Ne Söyler* dedi ki…
Ayy canımsın, çok sağol. Sen ustasın o zaman:)

Popüler Yayınlar