Refikanın Mutfağı "Ona bayılıyorumm:)"

Refika'yı bilir misiniz?

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında, malum Zehra hali sahura uyanmayı beceremediğimden uyumamayı tercih ediyordum. İşte bu vakitlerde tanıştım Refikayla. Ntv'de kıpır kıpır şarkısıyla, menüsünü tebeşirli tahtaya resmetmesiyle, ellerinin kollarının kamera kadrajından taşmasıyla tanıdım onu. 
İlk günden bu güne kadar tam bir bağımlılık oldu bende. 
Zeytinyağı şişesini sallaması, yapışık gezdiği ve sürekli kullanıp özendirdiği antik havanı, malzemeleri hazırlarken "ahçı payı" diyip diyip ağzına atışları bende enerji, özlem, sevinç ve sonsuzluk hisleri uyandırdı.

"Zehra alt tarafı yemek programı yapan birinden bahsediyorsun amma da abarttın" diyenleri duyuyor gibiyim:) 

İnanın onu hiç tanımıyorsanız söylediklerimi anlamanız çok zor o yüzden youtube'dan birkaç bölümü henencik izleyiverin ve ne kadar haklı olduğumu anlayın.

Bazıları onu bilmelerine rağmen yine de  sevmiyor ama bunu biliyorum. "Bu nasıl kadın, ete pekmez koyuyor, elini kolunu çok sallıyor, falanı filanı taklit ediyor, herşeye peynir koyuyor, zeytinyağı nı boca ediyor, niye önlük takmıyor " vs. yorumlar duyup okuyorum.
Ben bunu şu şekilde yorumluyorum. Bizler, yıllardır içi geçmiş yemek programlarına, içi geçmiş bildik tariflere, içi geçmiş formatlara, "eveeeet hanımmmmlaaarrr.." diye başlayan klasik girişlere fazlasıyla alışmışız bence. Bu yüzden Refika'daki o farklı stili herkesin anlaması pek de mümkün olmuyor. Toplumumuzun genel özelliği farklılığı kabul edememe ve dışlama söz konusu oluyor.

***

Sonuç olarak bir yılı geçkin bir süredir onu takip ediyorum. Geçmiş tüm programları seyrettim. Denemediğim tarif sayısı oldukça az. Birçoğunu misafirlerime de yaptım ve yiyenler hep keyif alıp defalarca sordular.

Ben Antakya'lı olduğum için yemeğe doğuştan meraklıyım :) Yapmak ve yemek bir zevk... Benim için, Refika'daki en önemli noktalardan biri programlarında Antakya'ya atıflar yapmasıydı. Tarifler hep bizim oralara göz kırptı. Çayın yanında sade peynir yiyen biri olarak ben, onun herşeyleri peynirli yapmasına hasta oldum:) Tariflerin pratik ve hızlı yapılması fakat buna rağmen lezzet ve görüntü açısından da saatlerce uğraşılmış hissi vermesi de paha biçilmezdi :)

Program (Mucize Lezzetler) İlk sezon Ntv'de yayınlanıyordu, sonra StarTV'ye geçti. Yalnız küçük bir rica, Ntv'deki başlangıç müziği "Where has Sally gone" tam da Refika'yı ifade ediyordu. StarTV'de o müzik değişti. Bence program yeniden başladığında ilk müziği kullanmaya devam etmeliler. Bu hangi müzik derseniz?


İnsana enerji katıyor sizce de öyle değil mi:)

Geçtiğimiz haftalarda Tüyap Kitap Fuarı vardı İstanbul'da. Furkan, Refika'ya aşırı hayranlığımı bildiği için haberi müjdeledi. "Refika kitap fuarına geliyor." 


Kitabın girişinde "Sevgili Zehra Ve Furkan'a, Ailecek huzurlu mutlu kal. Maceralı bir mutfakta ömrünün geçmesi dileğiyle...Arada beni hatırlayıp bu kitaptaki tariflerin size eşlik etmesi dileğiyle. Birgün birlikte yemek yapacağız biliyorum...Sevgi ve aşkla.Refika."O an mutluluktan havalara uçtum. Onunla tanışmak iki kelime edecek olmak, yihhuuu :)
Kısa süre önce sırf Refika'dan özendiğim için kocaman bir havan almıştım. Fakat onunki kadar havalı değildi :( Onunkinin fiyatı biraz çok gelmişti açıkçası o yüzden çekimser kalmıştım almaya. İş görecek ve aynı hissi verebilecek kocaman bir havan bulunca hemencik almıştım.
Aklıma o an şu geldi. Havanımı imzalatmak :)


Havanın arkasını bantladım, böylece sudan etkilenmiyor :) Her kullandığımda Refika'nın zıpzıp halleri geliyor gözüme.
Havanın arkasında "Sevgili Zehra'ya, hayatta herşeyin üstesinden havanda ezer geçer gibi kolay gelmen, Mutfakta geçirdiğin vaktin hep keyifli olması dileğiyle...Huzur ve mutlulukla. Refika"Deli değilim? Sadece bu kadına bayılıyorum. 
Fuar günü geldi çattı. Heyecanla gittim, zıplayarak çıktım fuardan. Günlerce bilinç altımın oyunları ile Refika'yı rüyalarımda misafir ettim :)

Fotoğraflar, Refika hakkında hiç yanılmadığımı özetliyor aslında.

Onun samimiyeti ve sıcaklığını anlatamam. Programlarda verdiği enerjinin çok daha fazlasını verdi. Bana kitabını imzalayıp hediye etti, nasıl sevindiğimi bilemezsiniz. Çok özel bir hareketti, jestti. Var olsun...:)
Havanı imzalatma fikrime çok şaşırdı ve güldü. Onunla uzun konuşabilmek için sıradaki bütün insanları bekledim. 
Beni Kuzguncuk'daki atölyesine de davet etti. Eğer bir gün gidersem (kim bilir nasıl aklım başımdan gider) mutlaka sizinle de paylaşacağım.

İnşallah yeni program en kısa sürede tekrar başlar. Yüzünü özlüyorum valla.

Başlarken ki sorumla bitireyim :) Refika'yı bilir misiniz? :) Artık biliyorsunuz

Not : Kitaba yazdığı can alıcı cümleee ahhh ahhhh "....Birgün birlikte yemek yapacağız biliyorum..." Bir inşallah diyin bari :)

Sevgi pıtırcıkları yemeklerinize dolsun.

Zehra Görgülü Ölmez
Yorumlar

sadecenaciye dedi ki…
inşallah inşallah
bende çok severim refikayı...
Gulsah Meral dedi ki…
Kendisini cok severim. Ama mutfskla pek aram yok. Yine de bir kac tarifini yaptim. Esim kesfetti aslinda Refika'nin mutfagi ni. Be guzel seyler yapiyolar sen niye yapmiyosun? Dedi ben de bir kac tarifini denemistim. Keyifle de yedik. Fotograflar cok guzel.
Ben de bloguma bekliyorum. Sevgiler. :)
Adsız dedi ki…
kesinlikle sözlerinize katılıyorum refika ayrıdır ve çoook şanlısınız onunla tanıştığınız için refika size birgün birlikte yemek yapıcaz demiş bende inşallah sizinle birgün tanışırım diyorum
Zehra Ne Söyler* dedi ki…
Teşekkür ederim sadecenaciye:)

Merhaba Gulsah Meral, eşler normalde pek yemek prog. Seyretmezler ama genel olarak Refika eşler tarafından da izleniyormuş buna şahit oluyorum. Bu çok güzel onun adına. Sevgiler:)

Merhaba adsız:) kesinlikle çok şanslıyım evet ve çok teşekkür ederim belki birgün kısmet olur tanışmak. Sevgiler
mızıkadaki sen dedi ki…
Refika ve harika lezzetler.. yanında da bu güzel yazı olunca iyi yapmışsında o fuara gitmişsin diyorum Zehracım:)

Popüler Yayınlar